عارفه قربانی ؛ نقاش چیره دست مبتلا به اتیسم
۱۳۹۴/۱۱/۱۶
نقاشی های زیبای یک دختر مبتلا به اتیسم

با گامهایی مطمئن و استوار آمد .
به نظر برایش تفاوتی نداشت که در کارگاه کوچک نقاشی   شروع به کار می کند و یا در میان یک جمع  سی نفره که همه چشم به او دوخته اند !
وقتی به او گفتم می خواهیم با هم یک نقاشی بکشیم و طرحی را به او نشان دادم ، نیم نگاهی به کاغذی که در دست داشتم انداخت و مستقیم به سمت بوم سپید نقاشی رفت .
مادرش می گفت : از بچگی عاشق نقاشی بود . از وقتی توانست مداد را به دست بگیرد و شکلهای معنا دار بکشد ، هر چیزی که می دید می کشید.
خانم نجفی ،    کارشناس قدیمی امور معلولین  بهزیستی استان آذربایجان شرقی است.
عارفه قربانی را  او معرفی  کرد ، چند نمونه از نقاشی های او را نیز روی گوشی خود داشت ، که فورا برای من ارسال کرد . وقتی در مورد او حرف می زند چهره اش مهربانتر می شود ،  می گوید : خیلی با استعداد است . ببینید چه نقاشی های زیبایی کشیده است !
دلش می خواهد همه دنیا کارهای او را ببینند .
تا کنون سه یا چهار نمایشگاه در تبریز داشته است ، در مرکز روان تن ، دانشگاه و گالری پارک خاقانی ، حتی چند تابلو هم فروخته است .
مادر  به آینده و شغل احتمالی او می اندیشد و می گوید : نقاش ، او می تواند یک نقاش موفق باشد .
آقای موسوی روانشناس کلینیک آرمان برای نخستین بار خانم قربانی را تشویق نموده است که عارفه را به کلاس نقاشی ببرد.
 سیزده ساله است و در کلاس چهارم  دبستان مدرسه مخصوص بچه های مبتلا به اتیسم تحصیل می کند.
مادر عارفه  از توانایی عجیب دخترش در تصویر سازی وقایع می گوید : هرکجا که می رفتیم ، در بازگشت ، صحنه ها و افرادی را که دیده بود ، روی کاغذ ترسیم می کرد . الان هم که بزرگتر شده با هر گروهی که هست ، نقاشی هایی برای همان گروه می کشد ، مثلا وقتی با بچه ها است برایشان کاریکاتور می کشد !
عارفه قربانی ، سیزده ساله و مبتلا به اتیسم است . دقت ها و جزئی بینی ویژه مبتلایان به اتیسم برایش تبدیل به یک توانایی ویژه در نقاشی شده است . کارهایش  از ساخت و ساز های نسبتا دقیقی برخور دار است و شیوه قلم زدنش ظریف و ماهرانه است . قطعا با کمک مربی نقاشیش که به خوبی او را درک نموده راه پیشرفتش هموار تر خواهد شد .
عارفه  می تواند الگوی خوبی برای  خانواده هائی باشد که در مورد آینده و فردای فرزندان مبتلا به اتیسم خود نگرانی هائی دارند . آشنائی و آموزش هنر به ویژه نقاشی ، علاوه بر کمک به روند درمانی و توانبخشی آنان می تواند شغل  مناسبی را نیز برای آنان فراهم آورد . خانواده عارفه نمونه ای مثال زدنی از پیگیری و برنامه ریزی اصولی برای فرزند خود هستند.
 
نادر مقیمی رئیس انجمن مراکز توانبخشی استان آذربایجان شرقی و مدیر مرکز روان تن گفت :  هنر می تواند فرصتهای متفاوتی را برای معلولان و مبتلایان به اتیسم فراهم آورد ، نقاشی نیز برای عارفه توانمندی ویژه ای ایجاد نموده است .
مقیمی که نقش مهمی در برگزاری نمایشگاه های او ایفا نموده افزود  : نخستین نمایشگاه او در بهمن ماه 93 در مجموعه آثار کم توانان ذهنی زیر 15 سال و در مرکز روان تن برگزار شد .
نمایشگاه بعدی در فرهنگسرای خاقانی و با عنوان " اثر من "  بود که عارفه با به نمایش درآوردن آثار خود توجه همه را به خود جلب نمود . اقشار مختلف جامعه ؛ مسئولان بهزیستی و دیگر مسئولان استانی از این نمایشگاه بازدید نمودند . 
رئیس انجمن مراکز توانبخشی استان ابراز امیدواری نمود که  کارهای عارفه در جشنواره اصفهان  (اردیبهشت 95 )  مورد توجه بازدید کنندگان قرار گیرد .

 
چاپ مطلب
دیدگاه ها

شما هم می ‌توانید در مورد این مطلب نظر دهید