نقاشی های فوویستی یک نوجوان مبتلا به اتیسم (اوتیسم) در کارگاه " طرح هما"
۱۳۹۴/۷/۲۷
نقاشی های فوویستی یک نوجوان مبتلا به اتیسم (اوتیسم)  در کارگاه " طرح هما"

مورد کاوی یک نمونه اجرا شده
در کارگاه تخصصی آموزش هنر "طرح هما"
 
یک نمونه اجرا شده
شناسائی توانائی ها و استعدادهای هنری توانجویان  و ایجاد بستر های آموزشی و اجرائی برای تحقق این موارد ؛ بخشی از وظائفی است که در طرح " هما "  بسیار مورد تاکید قرار گرفته است .  از حدود یک سال و نیم پیش تا کنون یکی از توانجویان مرکز که به صورت منظم تحت آموزش بوده است ،  نقاشی های قابل توجهی ترسیم نموده است.
با تشخیص مدیریت مرکز مبنی بر کار با یکی از توانجویان قدیمی مرکز جامع آموزش و توانبخشی مفید  ؛ برنامه کاری آموزش هنری ویژه ای برای این توانجو طراحی و به اجرا در آمد .
شناخت از توانائی های هنری و اتخاذ شیوه های اجرائی مناسب برای هر توانجو بطور خاص ؛ کاری کارشناسانه است که در کارگاه تخصصی هنر  مرکز "توان جو " به اجرا در آمده است . دست آورد این روش ویژه ، تولید آثار ارزشمندی است که طبعاً  بدون شناخت و در اختیار داشتن یک برنامه کلان نگر در قالب طرح "هما"   قابل اجرا نبوده است .
سابقه توانجو
توانجوی مورد نظر حدود 14 سال سن دارد و دارای سطحی از اختلال نافذ رشد ( اتیسم ) است .  وی علاوه بر آن  ناشنوا بوده و قادر به تکلم به صورت معمول نیست . اما ضریب هوشی مناسبی داشته و در مدرسه استثنائی مشغول به تحصیل است . وی بسیار علاقمند به نقاشی است .
خانواده متعهد و مسئول این توانجو از ابتدا تاکنون تمام تلاش خود را برای آموزش و بهبود او انجام داده و علاقمندی ایشان ، زمینه مساعدی رابرای اجرای طرح فراهم نموده است .
 
تشریح مراحل کار
توانجو هفته ای یک روز به کارگاه تخصصی آموزش هنر "طرح هما "  مراجعه نموده  و با گذراندن مراحل شناسائی توانائی ها و علاقمندی ها ؛ برنامه آموزشی لازم برای ایشان تدوین و به اجرا در آمد .
با توجه به گرایشات و نوع نقاشی های وی ، سبک اجرائی  مورد نظر برای وی انتخاب و زمینه های آموزشی و تمرینی لازم به خانواده ایشان اعلام شده ( برای کمک به افزایش توانائی ها و تمرین در منزل ) و در طی جلسات متعددی  در محل کارگاه هنر به اجرا درآمد .
پس از طی مراحل مقدماتی نخستین تابلو نیز به اجرا درآمده و مورد ارزیابی کارشناسانه قرار گرفت .
سبک انتخاب شده
توانائی های جسورانه در استفاده از قلمو ؛ رنگ گذاری خالص و زمخت و خشن ؛ دور گیری های مشخص و ...  ؛ نوع نگاه  و روشهای پر تحرک اجرای عملی کار ؛ کارشناسان کارگاه هنر را به طور موکد به این نتیجه رساند که سبک و روش کار مناسب برای نقاشی این توانجو ؛ نزدیک به سبک فوویسم ** (fauvism ) است . از این رو زمینه های مناسب برای اجرای آثار برای این توانجو فراهم و آزادی لازم به او در اجرای کار داده شد . ( با هدایت و کنترل غیر مخرب در روند تولید اثر )
برنامه عملی و دستآورد
با توجه به گرایش توانجو ؛ و ترسیماتی که به صورت طراحی هائی با مداد و مداد رنگی انجام شد . ایجاد تابلوهائی با مضمون ترسیمی " خانواده "  در برنامه کار قرار گرفت و دست آورد این دوره ایجاد سه تابلو (با مدیوم اکریلیک  در ابعاد 50*70 سانتیمیتر ) از اعضای خانواده وی بود.
  •  چند تابلوی دیگر نیز باهمین سبک توسط او به صورت آزاد ترسیم شد .
 
---------------------------------------------------------------------

** fauvism
" فوو" که به معنی جانور وحشی و درنده است از آن رو به این سبک اطلاق شده که منتقدی به نام "لویی ووسل" به هنگام دیدار از نمایشگاه سالانه پاییزی پاریس به سال 1905م به تندیسی به سبک تندیسهای "دوناتللو" (هنرمند مجسمه ساز مشهور در دوره رنسانس) برخورد که در میان تابلوهای نقاشی با رنگهای درخشان و با ضربات قلم خشن، تند و بی ظرافت قرار گرفته بود. او با دیدن این تندبس به طعنه چنین عنوان کرد: " دوناتللو در میان جانوران درنده (فووها)  !! از این پس نقاشان و هنرمندان این گروه با علاقمندی !! ، خود را " فوو" خواندند.
از میان هنرمندان برجسته این سبک می توان به : "هانری ماتیس" ، " ژرژ روئو"و "آلبر مارکه" "موریس دو ولامینک" ، " آندره درن"، " جرج براک" و " کیز وان-دونگ" اشاره کرد.
از ویژگیهای بارز و برجسته فووها بهره گیری جسورانه از رنگهای درخشان، خالص، تند و پر کنتراست در کنار یکدیگر است. آنها این رنگهای  تند را با ضربات قلم خشن و پر تحرکشان محکم و قدرتمند به کار می بردند .در آثار بعضی از این هنرمندان توجه به ارزشهای تزیین گرایانه نقوش و استفاده از خطوط کناره نمای قوی و پرکنتراست دیده می شود.
زیبایی شناسی خاص فووها، خصوصا در باب رنگ و فرم، حرکتهای نوینی را در هنر مدرن قرن بیستم ایجاد کرد.
 
چاپ مطلب
دیدگاه ها

شما هم می ‌توانید در مورد این مطلب نظر دهید