چشمان سبز عمیق ؛ با موهای قهوه ای
۱۳۹۶/۹/۵
هنر درمانی /نقاشی یک کودک 12 ساله دارای اختلال طیف اتیسم
🔸نام اثر : چشمان سبز عمیق ؛ با موهای قهوه ای
نام هنرمند :امیر رضا ( 12 ساله) - اتیسم
اکریلیک روی بوم در ابعاد 100×70
سطح توانائی ترسیم در آزمون هما:A+

 

🔸شرح اثر :
امیر رضا این تابلو را برای من کشیده . 
ساده و روان با دستی قوی و چشمی تیزبین طراحی می کند . از نظر تکنیکی و اجرای کار تقریبا هر چیزی را می تواند انجام دهد . کافی است که برایش کمی در مورد آنچه باید انجام شود توضیح دهیم . با خیال راحت می توانی اعتماد کنی که با دقت انجامش خواهد داد . 
رنگها را هم به دقت می شناسد و ترکیب های پیچیده را به دقت تشخیص می دهد . 
امیر رضا تقریبا یک بار به طرحش با دقت نگاه می کند و بقیه را به مدد قدرت حافظه تصویری بسیار قوی که دارد ترسیم می کند . ترکیب تجربیات گذشته با طرح موجود رفتارهای خلاقانه ای را در نقاشیهایش به وجود می آورد . 

🔻نکته : 
در نخستین سال های  کودکي ، مهارت هاي حرکتي و استفاده از دستها   به سرعت رشد مي کنند، و با افزایش سن کودک ، مهارت هاي حرکتي ظريف از قبيل توانايي استفاده درست از انگشتان و حرکات هماهنگ چشم و دست افزایش می یابد . افزایش این توانائی ها به معنای پيچيده تر شدن حرکات و همچنین به معناي بالا رفتن قدرت تشخيص  است . کودک به آرامی فرا می گیرد که از حرکات اضافي وغير ضروري اجتناب کند . در این مرحله است که ما در ترسیم های کودکانه با شکل های منسجم و هدفمند رو به رو می شویم . .با  پيچيده شدن حرکات و ظرافت به کار گیری دست ، استعداد ترکيب  اشکال هم بالاتر رفته و هویت های تصویری و مشخص شکل می گیرند. نهایت این فرایند هماهنگی کامل اجزاي سيستم حسي – حرکتي است .  در این مرحله هماهنگی  بين سلسله اعصاب و ماهيچه ها و حواس به حد اکثر می رسند .
در سطح A+ (آزمون تشخیصی هما) ما می توانیم این هماهنگی را به خوبی مشاهده نمائیم . در برخی افراد در اختلال طیف اتیسم این ویژگی به همراه حافظه تصویری فوق العاده ؛ اثرات ترسیمی بی نظیری را رقم می زنند . 
 
چاپ مطلب
دیدگاه ها

شما هم می ‌توانید در مورد این مطلب نظر دهید