آوازه خوانان شهر ما !!
۱۳۹۶/۱/۱۸
هنر درمانی - نقاشی درمانی - نقاشی یک نوجوان دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم)

نام اثر :  آوازه خوانان شهر ما !!
(الهام از نقاشی گلی محلاتی)
نام هنرمند :رضا ( 13 ساله)-اتیسم
اکریلیک روی بوم در ابعاد 100×70
سطح توانائی ترسیمی(آزمون طرح هما): Dشرح اثر :
بعد از دو تمرینی که روی کارهای مشابه انجام داده بود ؛ اجرای این کار برایش راحت تر بود . همچنان با نگاه های زیرچشمی کوتاه و سریع ، خطوط اصلی طرح را دنبال نموده  و سعی می کند آنها را ترسیم کند .
این بار هم دوست دارد پرنده خود را جائی در داخل کار وارد کند .
آنچه را که خود برداشت می کند به سرعت ترسیم می کند (سرعت عمل بسیار زیادش یکی از موانعی است که مربی باید بر آن غلبه کند . ) گاهی هم نمیداند که چه باید بکند !! توقف می کند و بی آنکه نگاهی بکند منتظر می ماند تا او را راهنمائی کنیم .
نتبجه کارش ؛ اما زیبا شده

نکته :
وقتی افراد بر یک تکنیک و یا موضوع تسلط پیدا می کنند ؛ ترجیح می دهند دوباره آن تجربه را تکرار کنند . این امری طبیعی است . انتخاب طرح های مشابه برای رضا هم از این قاعده جدا نبوده است .
نکته بعدی که معمولا در آموزش ها به آن بر می خوریم تمایل به ترسیم تصویر ذهنی از موضوع عینی و بیرونی است . این موضوع را در در اغلب هنر آموزان نقاشی می توان به راحتی مشاهده کرد . مثلا ؛ تنه درخت یک استوانه صاف است و رنگ آن قهوه ای !! فارغ از تمام آن چیزهائی که در شیء عینی و بیرونی ، هنر آموز از فرم و رنگ می بیند .
اصلاح این وضعیت در آموزش برای افراد عادی و شیوه صحیح دیدن زمان زیادی می برد . در توانجویان نیز این موضوع صادق است ؛ تنها تفاوت در سطح توانائی آزمونی آنان است . در سطح A ,B آموختن شیوه درست دیدن ساده تر است ؛ از سطح C به پائین ، این کار دشوارترو گاه ناممکن خواهد بود بنابر این توصیه می شود در این سطوح از روشهای جایگزین استفاده شود .هنر درمانی / نقاشی درمانی / نقاشی یک نوجوان دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم)
دانلود فایل
چاپ مطلب
دیدگاه ها

شما هم می ‌توانید در مورد این مطلب نظر دهید