زن و پرنده آبی !! (با الهام از نقاشی گلی محلاتی)
۱۳۹۶/۱/۷
هنر درمانی و نقاشی درمانی /نقاشی یک کودک مبتلا به اتیسم
نام اثر :  زن و پرنده آبی !!
)الهام از نقاشی گلی محلاتی(
نام هنرمند :رضا ( 13 ساله)-اتیسم
اکریلیک روی بوم در ابعاد 100×70
سطح توانائی ترسیمی(آزمون طرح هما) D :

 
شرح اثر :
چند نمونه نقاشی  را که قبلا انتخاب کرده ام به او نشان می دهم ، با بی توجهی و زیر چشمی نگاهی سریع و کوتاه به آنها می اندازد و با دست به یکی از آنها اشاره می کند ( می دانم که در همان نگاه کوتاه ، ارزیابی خود را کرده و تصمیمش را گرفته ) .
بی محابا مداد را از دستم می گیرد و شروع به ترسیم طرح بر روی بوم می کند . کمی در ترسیم نسبتها با ابعاد بوم  مشکل دارد ، راهنمائیش می کنم و به راحتی و با سرعت زیادی ( که یکی از مشکلات نقاشی کردن اوست) شروع به ترسیم طرح اولیه می کند .
 
نگاه های زیر چشمی اش رادنبال می کنم ، به دنبال یافتن نکات طراحی طرح اصلی و انتقال آن بر روی بوم است .
به دلیل ضرورتهای ترسیمی و ترکیب بندی ، کمی طرح کار اصلی را عوض می کنم .
رضا ،علیرغم اینکه بسیار به سرعت کار می کند ؛ دقتهای متعارف و مورد نیاز برای اجرای کار را دارد . او ، کمتر در انجام کارهائی که فراگرفته خطا می کند ، فقط باید مواظبت کنیم که کار اضافه ای نکند !!
وقتی که کار تمام  شد  ؛ رضا بی گفتگو و نگاه ؛ تابلویش را از روی سه پایه برداشت که با خود به خانه ببرد !! خودش آن را کشیده .
 
 
نکته :
انتخاب طرح  برای کار با توانجویان باید دو نکته را در بر داشته باشد . نخست آنکه با تمرینات انجام شده  در سطح آزمونی تعیین شده منطبق باشد و جنبه های آموزشی و تکنیکی خاص و مناسب سطح را دنبال نماید . و دوم آنکه جمع بندی فراگرفته ها به عنوان یک تابلوی نقاشی ؛ قالب بصری ارزشمند ؛ زیبا و قابل ارائه  داشته باشد .
 
نقاشی های انتخاب شده برای این مورد خاص ، نقاشی های زیبای " گلی محلاتی "  است . این نقاشی ها علیرغم سادگی ظاهری و انتزاعی که  هنرمند در ایجاد فرم و فضا سازی ها به آن دست یافته   ؛  سرشار از بیان ، و احساسی اصیل از حالت های انسانی است . انتخاب این آثار برای درک فضاها ، روابط فرم ها و ترکیب بندی های آموزشی که مورد نیاز ما است ؛ انتخاب درستی به نظر می رسد .
 
تولید یک اثر نقاشی دارای مفهوم مشخص و زیبا ؛ ضمن جمع بندی توانائی های تمرین شده ، حس "نتیجه بخش بودن" فعالیت های انجام یافته  را برای توانجو و به ویژه خانواده فراهم خواهد آورد .
 
دانلود فایل
چاپ مطلب
دیدگاه ها

شما هم می ‌توانید در مورد این مطلب نظر دهید