نشانه های رشد ، در نقاشی یک ویلای اسپانیائی !!
۱۳۹۵/۹/۲۳
هنر درمانی / نقاشی یک نوجوان مبتلا به اتیسم
نشانه های رشد ، در نقاشی یک ویلای اسپانیائی !!
 نام هنرمند : محمدرضا( 16 ساله) -اتیسم+ ناشنوا
اکریلیک روی بوم در ابعاد 100×70
سطح توانائی ترسیمی(آزمون طرح هما):
A

در مورد اثر :

دربرنامه تمرینی او پبش بینی کار دیگری را کرده بودیم . اما مگر می شود او را به این سادگی از تصمیمی که گرفته است منصرف کرد !!
این ویلای روستائی با سبک اسپانیائی را هم خودش برای کار انتخاب کرده است . به نظرش زیبا می آمد . برای این که مرا از اصرار بر انجام تمریناتش منصرف کند ؛ وعده کرد که پس از این نقاشی یک تصویر از من بکشد . آنهم با رنگهای قرمز وسبز و آبی بر روی صورتم !! ( این هم یک رفتار قابل تعمق و متمایل به رشد در این طیف است )

فریب وعده اش را خوردم !!
 قبول کردم !!

کاری که می بینید از نظر اجرائی فوق العاده راحت و زیبا اجرا شده . ضربات آزاد و قدرتمند قلم ، انتخاب رنگها مناسب و ساخت و سازی بی دقت اما به جا و درست .
و احساسی از لذت و موفقیت ، برای اجرای خوبِ کاری که خودش انتخاب کرده .

نکته :

انتخاب موضوعات مناسب و منطبق با توانائی های اجرائی توسط توانجویان ، نشانه ای از رشد آنان است .
مربیان باید باید ضمن توجه و احترام به این حق انتخاب ، طبق ارزیابی های قبلی خود از توانجویان میزان توان اجرائی آنان را سنجش نموده و انطباق موضوع انتخابی را با این میزان توانائی مورد بررسی قرار دهند .
تشخیص درست مربی ؛ زمینه ساز موفقیت و به دنبال آن افزایش اعتماد به نفس آنان - که یکی از اهداف تعریف شده در کارگاه های هنر درمانی است - خواهد بود .
  انجام تمرینات در کارگاه های هنر و پیروی از یک نظم منطقی در برنامه های تنظیم شده امری ضروری است . اما گاهی اجازه مربی برای خروج از این نظم می تواند تاثیرات مثبتی را  از نظر روحی و روانی برای توانجویان ایجاد نماید .
این رویکرد در تمامی سطوح آزمونی قابل اجرا است .  

 
دانلود فایل
چاپ مطلب
دیدگاه ها

شما هم می ‌توانید در مورد این مطلب نظر دهید