نمایشگاهی از امید و باور به توانمندی ها
۱۳۹۵/۳/۷
گفتگو با مرجان رحیم بیگی مدیر مسئول مرکز توانبخشی گلبرگ
مرجان رحیم بیگی مدیر مسئول مرکز توانبخشی گلبرگ است و از سال 94 با "طرح هما " همکاری فعال  و ارزشمندی داشته است در نمایشگاه نقاشی کودکان مبتلا به اتیسم ، کم توانی ذهنی ، سندرم داون و ... که از سوم تا ششم خرداد ماه 95 ، در نگارخانه فجر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد ،12 تابلو نیز از توانجویان آموزش دیده در کارگاه هنر مرکز گلبرگ  به نمایش درآمد .

رحیم بیگی در مورد این نمایشگاه می گوید : نمایشگاه عالی بود ؛ حقیقت اینکه من تصور نمی کردم استقبال اینگونه گسترده باشد . خانواده ها ؛ مسئولان و دیگر علاقمندان بسیار از این رویداد استقبال نمودند .
وی افزود : بازدید کنندگان شگفتی خود را از دیدن این آثار پنهان نمی کردند و سوالات متنوعی داشتند که تا حد امکان از طریق نمایش فیلم ، توضیح در مورد شیوه های کار و ارائه بروشورهایی که به همین منظور آماده کرده بودیم به آنها پاسخ گفتیم .
 
مدیر مسئول مرکز توانبخشی گلبرگ در مورد شروع این کار می گوید : ما از مهر ماه سال 94 با شرکت خانم فاطمه یوسفی ؛ مربی مرکز در کارگاه آموزشی " طرح هما " که توسط موسسه روان پژوهان مفید برگزار شد ؛ کار خود را آغاز کردیم . علاقمندی و تخصص خانم یوسفی در نقاشی ؛ باعث شد که  فعالیت هنری توانجویان  به صورت منظم و جدی دنبال شود .

رحیم بیگی به عنوان یک روانشناس نیز در مورد این فعالیت می گوید :
 فعالیت های هنری و به ویژه این روش در نقاشی کردن ، بستر مناسبی را برای افزایش توجه و تمرکز ؛ افزایش عزت نفس و توانمند سازی  توانجویان فراهم آورده و در روند آموزشی آنان نیز بسیار موثر بوده است .

خانواده های بچه های ما نیز واکنش های ارزشمندی داشتند ؛ آنان ابتدا ناباورانه با این مسئله که فرزندان آنان توانسته اند چنین آثاری خلق کنند ، روبرو می شدند . با نشان دادن فیلم ها و مستندات کار با بچه ها ؛ می شد برق امید را در چشمانشان دید .

دیدار از این نمایشگاه و احساسی خوب از امید و باور به توانمندیهای توانجویان  ؛ دست آوردی کوچک ، از حرکتی بزرگ است که به امید خداوند در آینده شاهد آن خواهیم بود .
 
 
[ برچسب ها ]
چاپ مطلب
دیدگاه ها

شما هم می ‌توانید در مورد این مطلب نظر دهید