خالق این همه زیبائی ؛ پسر من است !!
۱۳۹۵/۳/۷
نقاشی یک کودک مبتلا به اتیسم

" مهدی شهبازی " یکی از هنرمندانی بود که آثارش در نمایشگاه نقاشی توانجویان مبتلا به اتیسم و ... ( طرح هما ) که خرداد ماه 95 در نگارخانه فجر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز  به نمایش درآمد .
مهدی مبتلا به اتیسم است و در مرکز توانبخشی گلبرگ ، در مهر شهر کرج آموزش می بیند .  
مجید شهبازی پدر مهدی ؛ در ارتباط با پسرش و نقاشی های او می گوید :
مهدی تنها فرزند من است . 2 ساله بود که متوجه ابتلای او به اختلال اتیسم شدیم و آموزشهای او را از همان ابتدا آغاز کردیم . مهدی شش ساله بود که متاسفانه همسرم فوت کرد . من و مهدی تنها ماندیم .
 نگهداری از مهدی با اختلالات معمول در کودکان مبتلا به اتیسم که طبعا بسیار بیشتر از بچه های معمولی توجه و مراقبت لازم دارند از سوئی ؛ و انجام وظائف معمول و روزمره زندگی مانند کار و ... از سوی دیگر ؛ چاره ای جز سپردن مهدی به یک مرکز شبانه روزی زیر نظر بهزیستی باقی نگذاشت .( علیرغم میل باطنی به عنوان یک پدر)
مهدی را به مرکز "توان مهر" سپردم . و آموزشهای او در مرکز توانبخشی گلبرگ ادامه یافت .
من به صورت منظم به او سر می زنم و به امور او  رسیدگی می کنم .
یک روز صبح که برای دیدن فرزندم به مرکز توانبخشی گلبرگ مراجعه کردم ؛ با صحنه عجیبی رو برو شدم . خانم رحیم بیگی ( مدیر مرکز گلبرگ ) در حالی که یک تابلوی زیبای نقاشی در دست داشت ؛ با لبخند گفت : این تابلو را مهدی کشیده است .
باور نکردم !!
من پسرم را می شناختم و چنین توانی در او سراغ نداشتم .
با دیدن فیلمهای کارگاه نقاشی و توضیحات ایشان پیرامون شیوه های آموزش ؛ اشک شوق از دیدگانم روان شد .
درک این نکته که زندگی برای پسرم ادامه دارد و اینکه به لطف خدا او می تواند خالق اینهمه زیبائی باشد مرا غرق در حسی از قدردانی و سپاسگزاری می کند .  
***

در ابتدا خداوند را سپاسگزارم ؛ و بعد از خانم رحیم بیگی مدیر مرکز گلبرگ و خانم فاطمه یوسفی مربی هنر توانمندی که توانست با آموزش هایش ، فرزندم را علیرغم محدودیت ها به سوی خلق آثار هنری ارزشمند هدایت کند ، قدردانی می کنم.

شاید معرفی و استفاده از  هنر این بچه ها ، کمکی بزرگ و سرمنشائی برای  تغییر نگاه جامعه به این طیف  باشد . و شاید دیگر خانواده ها برای حضور در اجتماع به همراه  فرزندان خود که دارای مشکل هستند کمتر دچار احساس ناخوشایند باشند .
 
من امروز می توانم به فرزندم به عنوان یک هنرمند افتخار کنم .
می توانم بگویم : خالق این همه زیبائی ؛ پسر من است !!
 
 
 
 
[ برچسب ها ]
چاپ مطلب
دیدگاه ها

شما هم می ‌توانید در مورد این مطلب نظر دهید